طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش‌گرا (به انگلیسی: Responsive web design)

یک روش طراحی وب است که هدف آن نمایش مطلوب صفحه در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها از تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است.

یک سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا با لایه‌های انعطاف‌پذیر، طراحی‌های شناور،تصاویر انعطاف‌پذیرو مدیا کوئری‌های CSS۳ سازگار است.

 • مفهوم شبکه‌های انعطاف‌پذیر این است که در آن برای اندازه عناصر صفحه به جای واحدهای مطلق مانند پیکسل یا پوینت از واحدهای نسبی مانند درصد استفاده می‌کنیم
 • اندازه تصاویر انعطاف‌پذیر نیز با واحدهای نسبی تعیین می گردد تا بیرون از عنصر نمایش‌دهنده خود نشان داده نشود
 • مدیا کوئری‌ها امکان استفاده از  CSS های مختلف برای صفحه براساس ویژگی‌های دستگاه نمایش‌دهنده (معمولاً براساس عرض مرورگر وب) فراهم می‌کنند.
 • طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

  وب سایت واکنش گرا یا وب سایت ریسپانسیو (responsive) وب سایتی است که اندازه و چیدمان اجزای آن شناور است و با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف تغییر می کند تا کاربران صرف نظر از اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های موبایل) یا نمایشگری متوسط و بزرگ داشته باشند مثل تبلت، لپتاپ و کامپیوترهای رو میزی، تجربه کاربری راحتی داشته باشند.

  تفاوت وب سایت واکنشگرا و غیر واکنشگرا در چیست و راهکار برای تشخیص داد؟

  برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک وب سایت و تفاوت وب سایتهای ریسپانسیو و سایت غیر ریسپانسیو،وب سایت مورد نظرتان را در سیتم پی سی باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر وب سایت واکنش گرا باشد مشاهده می کنید که اندازه و چیدمان اجزای آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند به گونه ای که  اسکرول افقی پدید نمی آید. اما در سایتهای غیر ریسپانسیو چنین تطابقی رخ نمی هد و اسکرول افقی لازم است تا بتوان قسمتهای پنهان شده چپ و راست صفحه را مرور کرد. وب سایت ما نومنه ای از وب سایت های ریسپانسیو هست که میتوانید این تست را روش انجام بدید.

  طراحی سایت ریسپانسیو چگونه و به چه دلیل بوجود آمد؟

  برای درک بهتر طراحی سایت واکنش گرا بهتر است بررسی کنیم که طراحی وب سایت ریسپانسیو برای حل و فصل چه نیازهایی بوجود آمده است؟ همانطور که می دانید امروزه دیگر کامپیوترها و لپتاپها نه تنها وسایلی نیستند که برای مرور صفحات وب مورد استفاده کاربران قرار می گیرند بلکه از محبوبیت روز به روز کمتری قرا می گیریند و کاربران بیشتر با گوشی های هوشمند و تبلت به وب گردی می پردازند

  انواع موبایلهای هوشمند، فبلت ها، تبلت ها، کنسولهای بازی و تلویزیون ها نیز قابلیت مرور صفحات وب را دارند و گجتهای پوشیدنی نظیر عینک گوگل نیز به بازار راه یافته اند. جدای از آمار تولید و فروش این دستگاهها، در کشور ما نیز به هر سو که بنگریم انواع گوشی های هوشمند و تبلت ها را در دست مردم می بینیم و با توجه به ارائه خدمات نسل جدید اینترنت های پر سرعت ، روند رو به رشد استفاده از این دیوایزها ریز و درشت برای اتصال به اینترنت و مرور و وب گردی امری بدیهی است. بنابراین سایزهای مختلف و رزولوشن های مختلف این دستگاهها تبدیل به مشکل بزرگی برای وبسایتهای اینترنتی قدیمی شده است. چرا که یک وب سایت باید در ابعاد مختلفی برای مخاطبانش به نمایش در آید و طبیعی است که کاربران انتظار دارند با هر دستگاهی بتوانند صفحات سایت را براحتی ببینند و مرور کنند.

  برای رفع این مشکل ابتدا طراحی نسخه وب موبایل سایت مرسوم شد. یعنی مالکان و مدیران وبسایتها دو بار هزینه می کردند، یک بار برای طراحی و مدیریت و بهینه سازی سایت اصلی (جهت نمایش درPC) بار دیگر برای وب سایت نسخه موبایل. اما گستره ابعاد نمایشگر ها چنان وسیع و متنوع شد که ساخت سایت برای هر یک از آنها عملا غیر اقتصادی و ناممکن است. بنابراین طراحی سایت واکنشگرا برای رفع این مشکل معرفی شد و بوسیله آن یک سایت به گونه ای طراحی می شود که اجزای آن شناور بوده و خود را با هر صفحه رزولیشن نمایشی چنان تطبیق دهد که کاربران از هر دستگاهی که استفاده کنند تجربه کاربری قابل قبول داشته باشند. آمارها حاکی از آن است که سایت هایی که بصورت واکنش گرا طراحی شده اند نسبت به رقبای خود دارای مزیت هستند و نرخ از دست دادن بازدیدکنندگانی که از گوشی های هوشمند و تبلت استفاده می کنند در آنها کمتر است.

  آیا طراحی سایت به صورت واکنشگرا تاثیری در نتایج گوگل دارد؟

  گوگل رسما طراحی وبسایتها بصورت واکنش گرا را توصیه کرده است. و در صورتی که وب سایتی از این قابلیت پشتیبانی نکند از نظر گوگل در رده بعد نصبت به رقبا هست ، طراحی یک سایت واکنش گرا برای یک پایگاه اینترنتی به جای طراحی سایت موبایل در کنار سایت اصلی، هم برای گوگل این مزیت را داردو هم برای سایت این مزیت را دارد که رنک صفحات آن روی یک آدرس اینترنتی (URL) تجمیع می شود و این موضوع برای رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل بسیار مهم است.
  همچنین لینک دهی، به اشتراک گذاری و تعامل با محتوایی که در یک سایت و یک آدرس اینترنتی (URL) قرار دارد برای کاربران راحت تر است و گوگل به این موضوع نیز بسیار اهمیت می دهد.
  مطمئنا مدیریت محتوا و اجرای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) نیز در یک سایت آسان تر و اقتصادی تر از انجام آنها برای دو سایت است.

  آیا طراحی سایت به صورت ریسپانسیو ضرورت دارد یا می توان از روش های دیگر طراحی سایت نیز استفاده کرد؟

  در سال 2013 آمار فروش جهانی تبلتها و موبایلهای هوشمند از فروش کامپیوتر پیشی گرفت و پیش بینی می شود آمار بازدیدهای اینترنتی بوسیله این دستگاهها از لپتاپ بیشتر شود. پس می توان گفت در آینده ای نزدیک وبسایت شما بیش از این بوسیله موبایل و تبلت مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد و تحقیقات نشان داده است که حتی اگر وب سایتی در نتایج بالای گوگل باشد اما ریسپانسیو نباشد نرخ پرش (bounce rate) آن در موبایل و تبلت افزایش می یابد. این به معنای زنگ خطری است برای وبسایتهای غیر واکنش گرا. مخصوصا اگر رقبای آنها از طراحی واکنش گرا استفاده کرده باشند. و از سوی دیگر طراحی سایت واکنش گرا مزیتی است نسبت به رقبایی که هنوز سایتشان ریسپانسیو نیست.

  آیا طراحی سایت واکنشگرا از لحاظ فنی نسبت به روش های قبلی تفاوت های زیادی دارد؟

  طراحی وب سایت واکنش گرا نسبت به روش های سنتی طراحی سایت متفاوت است. در طراحی های پیشین، ستونها و اجزای سایت با عرض ثابت و چیدمان ثابت طراحی می شدند که این باعث می شد محتوای صفحه در نمایشگرهای کوچک ریز و ناخوانا شود و کاربر مجبور می شود از زوم استفاده کند که در این صورت نیز باید برای خواندن محتوا و استفاده از قسمتهای مختلف سایت دائما به چپ و راست اسکرول کند.
  استفاده از تصاویر با رزولوشن متناسب با رزولوشن دستگاههای مختلف و شناوری سایز عکسها نیز در طراحی سایت واکنش گرا بسیار اهمیت دارد.
  در مجموع وب سایتی بخوبی به روش واکنش گرا طراحی شده است که برای مرور آن نیاز به اسکرول افقی نباشد. به همین علت این روش طراحی سایت به لحاظ فنی و میزان خلاقیت مورد نیاز برای آن با روشهای پیشین کاملا متفاوت است و برای حصول نتیجه مناسب و طراحی سایتی که در دستگاههای مختلف کاربر پسند باشد نیاز به دقت فراوانی دارد.   تصاوير ريسپانسيو   ريسپانسيو منو   ريسپانسيو وب   کد ريسپانسيو عکس   طراحي ريسپانسيو با bootstrap   قالب ريسپانسيو بلاگفا   قالب ريسپانسيو رزبلاگ   قالب ريسپانسيو جوملا   ريسپانسيو ديزاين   قالب ريسپانسيو جوملا 3 

  طراحی

  سایت

  واکنش
  گرا
  در
  تبریز

  طراحی

  واکنش
  گرا

  طراحی

  وب
  سایت

  واکنش

  گرا

  تبریز

  طراحی

  سایت
  واکنش
  گرا
  در

  تبریز

  طراحی وب واکنش گرا  قالب ريسپانسيو دانلود   منوهاي ريسپانسيو   دستور ريسپانسيو   تعرفه طراحي ريسپانسيو   سايت ريسپانسيو نمونه   طراحي ريسپانسيو   تم ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو قالب   قالب ريسپانسيو هاستينگ   ريسپانسيو جوملا   ريسپانسيو تست   طراحي ريسپانسيو سايت   ساخت صفحات ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو وردپرس فارسي   ريسپانسيو بودن سايت   قالب خبري ريسپانسيو وردپرس   دانلود قالب ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو در وردپرس   تست ريسپانسيو بودن سايت   طراحی وب سایت   تست ريسپانسيو سايت   تمپليت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو فارسي جوملا   ساخت صفحه ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو رايگان   دانلود قالب ريسپانسيو رزبلاگ   دانلود ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو چيست   برنامه نويسي ريسپانسيو   ريسپانسيو عکس   ريسپانسيو آموزش   قالب ريسپانسيو فارسي وردپرس   ريسپانسيو   کد ريسپانسيو   آموزش طراحي ريسپانسيو سايت   طراحي قالب ريسپانسيو جوملا   دانلود منوي ريسپانسيو   اسلايدشو ريسپانسيو جوملا   قالب هاي ريسپانسيو   طراحي صفحات ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو فارسي   قالب ريسپانسيو دروپال   تست ريسپانسيو قالب   قالب شرکتي ريسپانسيو   فونت ريسپانسيو   کد ريسپانسيو در css   اسلايد شو ريسپانسيو جوملا   قالب ريسپانسيو رايگان جوملا   تکنولوژي ريسپانسيو   پوسته ريسپانسيو وردپرس   شرکت   قالب ريسپانسيو پرستاشاپ   قالب هاي ريسپانسيو جوملا   ريسپانسيو فارسي   روش ريسپانسيو   برنامه نویسان   اسلايدر ريسپانسيو   صفحات ريسپانسيو   اسلايدر ريسپانسيو جوملا 3   منو ريسپانسيو جوملا   دانلود قالب ريسپانسيو شرکتي   همايش ريسپانسيو   قالب سايت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو ميهن بلاگ   ريسپانسيو در css   دانش برتر   قالب ريسپانسيو جوملا رايگان   سايتهاي ريسپانسيو   پوسته ريسپانسيو   ريسپانسيو بوت استرپ   قالب ريسپانسيو رايگان وردپرس   اسلايدر ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو وردپرس   ساخت سايت ريسپانسيو   کد ريسپانسيو در وردپرس   قالب ريسپانسيو براي وبلاگ   درباره ما   قالب ريسپانسيو رايگان بلاگفا   اموزش ريسپانسيو   اسلايد شو ريسپانسيو   آموزش طراحي وب ريسپانسيو   طراحي ريسپانسيو چيست؟   افزونه ريسپانسيو   آموزش ريسپانسيو ديزاين   ريسپانسيو با بوت استرپ   تعريف ريسپانسيو   ريسپانسيو يعني چه   اموزش کامل ريسپانسيو   افزونه ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو براي رزبلاگ   جدول ريسپانسيو   درباره   استخدام   اصول طراحي ريسپانسيو   درباره ما   قالب ريسپانسيو يعني چه؟   دانلود قالب ريسپانسيو فارسي   منوي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو وردپرس رايگان   تم ريسپانسيو   درباره ريسپانسيو   ريسپانسيو بودن قالب   ريسپانسيو مديا کوئري   سايت هاي ريسپانسيو   همکاری   آموزش ريسپانسيو سايت   معني ريسپانسيو   ريسپانسيو چيست   قالب خبري ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو براي ميهن بلاگ   دانلود پوسته ريسپانسيو وردپرس   اهميت ريسپانسيو از نگاه سئو   وب سايت ريسپانسيو   کتاب طراحي ريسپانسيو   طراحي وب ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو ديتالايف   طراحي ريسپانسيو با دريم ويور   ريسپانسيو اچ تي ام ال   قالب رايگان ريسپانسيو جوملا 2.5   طراحی سایت   پروژه   منوي ريسپانسيو متحرک   سايت ريسپانسيو چيست   وب سايت هاي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو html   ريسپانسيو سايت   ريسپانسيو رايگان   قالب هاي ريسپانسيو وردپرس   ساخت منو ريسپانسيو   آموزش طراحي ريسپانسيو