طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش‌گرا (به انگلیسی: Responsive web design)

یک روش طراحی وب است که هدف آن نمایش مطلوب صفحه در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها از تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است.

یک سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا با لایه‌های انعطاف‌پذیر، طراحی‌های شناور،تصاویر انعطاف‌پذیرو مدیا کوئری‌های CSS۳ سازگار است.

 • مفهوم شبکه‌های انعطاف‌پذیر این است که در آن برای اندازه عناصر صفحه به جای واحدهای مطلق مانند پیکسل یا پوینت از واحدهای نسبی مانند درصد استفاده می‌کنیم
 • اندازه تصاویر انعطاف‌پذیر نیز با واحدهای نسبی تعیین می گردد تا بیرون از عنصر نمایش‌دهنده خود نشان داده نشود
 • مدیا کوئری‌ها امکان استفاده از  CSS های مختلف برای صفحه براساس ویژگی‌های دستگاه نمایش‌دهنده (معمولاً براساس عرض مرورگر وب) فراهم می‌کنند.
 • طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

  وب سایت واکنش گرا یا وب سایت ریسپانسیو (responsive) وب سایتی است که اندازه و چیدمان اجزای آن شناور است و با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف تغییر می کند تا کاربران صرف نظر از اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های موبایل) یا نمایشگری متوسط و بزرگ داشته باشند مثل تبلت، لپتاپ و کامپیوترهای رو میزی، تجربه کاربری راحتی داشته باشند.

  تفاوت وب سایت واکنشگرا و غیر واکنشگرا در چیست و راهکار برای تشخیص داد؟

  برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک وب سایت و تفاوت وب سایتهای ریسپانسیو و سایت غیر ریسپانسیو،وب سایت مورد نظرتان را در سیتم پی سی باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر وب سایت واکنش گرا باشد مشاهده می کنید که اندازه و چیدمان اجزای آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند به گونه ای که  اسکرول افقی پدید نمی آید. اما در سایتهای غیر ریسپانسیو چنین تطابقی رخ نمی هد و اسکرول افقی لازم است تا بتوان قسمتهای پنهان شده چپ و راست صفحه را مرور کرد. وب سایت ما نومنه ای از وب سایت های ریسپانسیو هست که میتوانید این تست را روش انجام بدید.

  طراحی سایت ریسپانسیو چگونه و به چه دلیل بوجود آمد؟

  برای درک بهتر طراحی سایت واکنش گرا بهتر است بررسی کنیم که طراحی وب سایت ریسپانسیو برای حل و فصل چه نیازهایی بوجود آمده است؟ همانطور که می دانید امروزه دیگر کامپیوترها و لپتاپها نه تنها وسایلی نیستند که برای مرور صفحات وب مورد استفاده کاربران قرار می گیرند بلکه از محبوبیت روز به روز کمتری قرا می گیریند و کاربران بیشتر با گوشی های هوشمند و تبلت به وب گردی می پردازند

  انواع موبایلهای هوشمند، فبلت ها، تبلت ها، کنسولهای بازی و تلویزیون ها نیز قابلیت مرور صفحات وب را دارند و گجتهای پوشیدنی نظیر عینک گوگل نیز به بازار راه یافته اند. جدای از آمار تولید و فروش این دستگاهها، در کشور ما نیز به هر سو که بنگریم انواع گوشی های هوشمند و تبلت ها را در دست مردم می بینیم و با توجه به ارائه خدمات نسل جدید اینترنت های پر سرعت ، روند رو به رشد استفاده از این دیوایزها ریز و درشت برای اتصال به اینترنت و مرور و وب گردی امری بدیهی است. بنابراین سایزهای مختلف و رزولوشن های مختلف این دستگاهها تبدیل به مشکل بزرگی برای وبسایتهای اینترنتی قدیمی شده است. چرا که یک وب سایت باید در ابعاد مختلفی برای مخاطبانش به نمایش در آید و طبیعی است که کاربران انتظار دارند با هر دستگاهی بتوانند صفحات سایت را براحتی ببینند و مرور کنند.

  برای رفع این مشکل ابتدا طراحی نسخه وب موبایل سایت مرسوم شد. یعنی مالکان و مدیران وبسایتها دو بار هزینه می کردند، یک بار برای طراحی و مدیریت و بهینه سازی سایت اصلی (جهت نمایش درPC) بار دیگر برای وب سایت نسخه موبایل. اما گستره ابعاد نمایشگر ها چنان وسیع و متنوع شد که ساخت سایت برای هر یک از آنها عملا غیر اقتصادی و ناممکن است. بنابراین طراحی سایت واکنشگرا برای رفع این مشکل معرفی شد و بوسیله آن یک سایت به گونه ای طراحی می شود که اجزای آن شناور بوده و خود را با هر صفحه رزولیشن نمایشی چنان تطبیق دهد که کاربران از هر دستگاهی که استفاده کنند تجربه کاربری قابل قبول داشته باشند. آمارها حاکی از آن است که سایت هایی که بصورت واکنش گرا طراحی شده اند نسبت به رقبای خود دارای مزیت هستند و نرخ از دست دادن بازدیدکنندگانی که از گوشی های هوشمند و تبلت استفاده می کنند در آنها کمتر است.

  آیا طراحی سایت به صورت واکنشگرا تاثیری در نتایج گوگل دارد؟

  گوگل رسما طراحی وبسایتها بصورت واکنش گرا را توصیه کرده است. و در صورتی که وب سایتی از این قابلیت پشتیبانی نکند از نظر گوگل در رده بعد نصبت به رقبا هست ، طراحی یک سایت واکنش گرا برای یک پایگاه اینترنتی به جای طراحی سایت موبایل در کنار سایت اصلی، هم برای گوگل این مزیت را داردو هم برای سایت این مزیت را دارد که رنک صفحات آن روی یک آدرس اینترنتی (URL) تجمیع می شود و این موضوع برای رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل بسیار مهم است.
  همچنین لینک دهی، به اشتراک گذاری و تعامل با محتوایی که در یک سایت و یک آدرس اینترنتی (URL) قرار دارد برای کاربران راحت تر است و گوگل به این موضوع نیز بسیار اهمیت می دهد.
  مطمئنا مدیریت محتوا و اجرای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) نیز در یک سایت آسان تر و اقتصادی تر از انجام آنها برای دو سایت است.

  آیا طراحی سایت به صورت ریسپانسیو ضرورت دارد یا می توان از روش های دیگر طراحی سایت نیز استفاده کرد؟

  در سال 2013 آمار فروش جهانی تبلتها و موبایلهای هوشمند از فروش کامپیوتر پیشی گرفت و پیش بینی می شود آمار بازدیدهای اینترنتی بوسیله این دستگاهها از لپتاپ بیشتر شود. پس می توان گفت در آینده ای نزدیک وبسایت شما بیش از این بوسیله موبایل و تبلت مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد و تحقیقات نشان داده است که حتی اگر وب سایتی در نتایج بالای گوگل باشد اما ریسپانسیو نباشد نرخ پرش (bounce rate) آن در موبایل و تبلت افزایش می یابد. این به معنای زنگ خطری است برای وبسایتهای غیر واکنش گرا. مخصوصا اگر رقبای آنها از طراحی واکنش گرا استفاده کرده باشند. و از سوی دیگر طراحی سایت واکنش گرا مزیتی است نسبت به رقبایی که هنوز سایتشان ریسپانسیو نیست.

  آیا طراحی سایت واکنشگرا از لحاظ فنی نسبت به روش های قبلی تفاوت های زیادی دارد؟

  طراحی وب سایت واکنش گرا نسبت به روش های سنتی طراحی سایت متفاوت است. در طراحی های پیشین، ستونها و اجزای سایت با عرض ثابت و چیدمان ثابت طراحی می شدند که این باعث می شد محتوای صفحه در نمایشگرهای کوچک ریز و ناخوانا شود و کاربر مجبور می شود از زوم استفاده کند که در این صورت نیز باید برای خواندن محتوا و استفاده از قسمتهای مختلف سایت دائما به چپ و راست اسکرول کند.
  استفاده از تصاویر با رزولوشن متناسب با رزولوشن دستگاههای مختلف و شناوری سایز عکسها نیز در طراحی سایت واکنش گرا بسیار اهمیت دارد.
  در مجموع وب سایتی بخوبی به روش واکنش گرا طراحی شده است که برای مرور آن نیاز به اسکرول افقی نباشد. به همین علت این روش طراحی سایت به لحاظ فنی و میزان خلاقیت مورد نیاز برای آن با روشهای پیشین کاملا متفاوت است و برای حصول نتیجه مناسب و طراحی سایتی که در دستگاههای مختلف کاربر پسند باشد نیاز به دقت فراوانی دارد.   ريسپانسيو چيست   ريسپانسيو عکس   ريسپانسيو در css   ساخت سايت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو رايگان   قالب خبري ريسپانسيو   دستور ريسپانسيو   روش ريسپانسيو   دانلود قالب ريسپانسيو فارسي   آموزش طراحي وب ريسپانسيو 

  طراحی

  سایت

  واکنش
  گرا
  در
  تبریز

  طراحی

  واکنش
  گرا

  طراحی

  وب
  سایت

  واکنش

  گرا

  تبریز

  طراحی

  سایت
  واکنش
  گرا
  در

  تبریز

  طراحی وب واکنش گرا  قالب رايگان ريسپانسيو جوملا 2.5   سايت ريسپانسيو نمونه   اصول طراحي ريسپانسيو   منوهاي ريسپانسيو   تست ريسپانسيو سايت   همکاری   قالب ريسپانسيو جوملا   قالب هاي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو فارسي وردپرس   قالب سايت ريسپانسيو   دانلود ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو هاستينگ   دانلود قالب ريسپانسيو رزبلاگ   پوسته ريسپانسيو وردپرس   برنامه نويسي ريسپانسيو   افزونه ريسپانسيو   کتاب طراحي ريسپانسيو   آموزش طراحي ريسپانسيو   ريسپانسيو رايگان   قالب ريسپانسيو چيست   دانلود پوسته ريسپانسيو وردپرس   طراحي قالب ريسپانسيو جوملا   طراحی سایت   قالب ريسپانسيو فارسي جوملا   آموزش طراحي ريسپانسيو سايت   قالب ريسپانسيو رزبلاگ   اهميت ريسپانسيو از نگاه سئو   ريسپانسيو فارسي   قالب ريسپانسيو براي رزبلاگ   اسلايدر ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو ديزاين   قالب ريسپانسيو دروپال   شرکت   کد ريسپانسيو در وردپرس   تصاوير ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو دانلود   اسلايدر ريسپانسيو جوملا 3   ريسپانسيو سايت   تست ريسپانسيو قالب   ريسپانسيو وب   ريسپانسيو تست   ريسپانسيو بوت استرپ   تمپليت ريسپانسيو   ريسپانسيو   صفحات ريسپانسيو   درباره ما   طراحي وب ريسپانسيو   ريسپانسيو وردپرس   برنامه نویسان   قالب ريسپانسيو ميهن بلاگ   اسلايدشو ريسپانسيو جوملا   قالب ريسپانسيو ديتالايف   افزونه ريسپانسيو وردپرس   اسلايد شو ريسپانسيو جوملا   جدول ريسپانسيو   معني ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو جوملا رايگان   وب سايت ريسپانسيو   ريسپانسيو قالب   درباره ريسپانسيو   تم ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو با بوت استرپ   دانلود قالب ريسپانسيو وردپرس   دانش برتر   ريسپانسيو يعني چه   ريسپانسيو مديا کوئري   ريسپانسيو بودن قالب   اموزش کامل ريسپانسيو   فونت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو وردپرس رايگان   پوسته ريسپانسيو   طراحي ريسپانسيو سايت   قالب ريسپانسيو وردپرس فارسي   قالب خبري ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو فارسي   سايت هاي ريسپانسيو   درباره ما   طراحی وب سایت   آموزش ريسپانسيو سايت   قالب ريسپانسيو براي وبلاگ   منوي ريسپانسيو متحرک   تم ريسپانسيو   منو ريسپانسيو جوملا   سايتهاي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو بلاگفا   طراحي ريسپانسيو با دريم ويور   کد ريسپانسيو در css   طراحي صفحات ريسپانسيو   آموزش ريسپانسيو ديزاين   ريسپانسيو منو   قالب هاي ريسپانسيو جوملا   پروژه   ساخت منو ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو جوملا 3   قالب ريسپانسيو رايگان جوملا   طراحي ريسپانسيو   استخدام   همايش ريسپانسيو   ساخت صفحات ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو براي ميهن بلاگ   ساخت صفحه ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو يعني چه؟   تکنولوژي ريسپانسيو   کد ريسپانسيو عکس   ريسپانسيو بودن سايت   دانلود قالب ريسپانسيو شرکتي   قالب ريسپانسيو رايگان بلاگفا   طراحي ريسپانسيو با bootstrap   تعريف ريسپانسيو   اسلايدر ريسپانسيو   درباره   تعرفه طراحي ريسپانسيو   ريسپانسيو آموزش   منوي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو html   اموزش ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو پرستاشاپ   قالب هاي ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو در وردپرس   دانلود منوي ريسپانسيو   کد ريسپانسيو   تست ريسپانسيو بودن سايت   ريسپانسيو اچ تي ام ال   سايت ريسپانسيو چيست   اسلايد شو ريسپانسيو   طراحي ريسپانسيو چيست؟   ريسپانسيو جوملا   قالب ريسپانسيو رايگان وردپرس   وب سايت هاي ريسپانسيو   قالب شرکتي ريسپانسيو