طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش گرا

طراحی وب واکنش‌گرا (به انگلیسی: Responsive web design)

یک روش طراحی وب است که هدف آن نمایش مطلوب صفحه در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها از تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است.

یک سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا با لایه‌های انعطاف‌پذیر، طراحی‌های شناور،تصاویر انعطاف‌پذیرو مدیا کوئری‌های CSS۳ سازگار است.

 • مفهوم شبکه‌های انعطاف‌پذیر این است که در آن برای اندازه عناصر صفحه به جای واحدهای مطلق مانند پیکسل یا پوینت از واحدهای نسبی مانند درصد استفاده می‌کنیم
 • اندازه تصاویر انعطاف‌پذیر نیز با واحدهای نسبی تعیین می گردد تا بیرون از عنصر نمایش‌دهنده خود نشان داده نشود
 • مدیا کوئری‌ها امکان استفاده از  CSS های مختلف برای صفحه براساس ویژگی‌های دستگاه نمایش‌دهنده (معمولاً براساس عرض مرورگر وب) فراهم می‌کنند.
 • طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

  وب سایت واکنش گرا یا وب سایت ریسپانسیو (responsive) وب سایتی است که اندازه و چیدمان اجزای آن شناور است و با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف تغییر می کند تا کاربران صرف نظر از اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های موبایل) یا نمایشگری متوسط و بزرگ داشته باشند مثل تبلت، لپتاپ و کامپیوترهای رو میزی، تجربه کاربری راحتی داشته باشند.

  تفاوت وب سایت واکنشگرا و غیر واکنشگرا در چیست و راهکار برای تشخیص داد؟

  برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک وب سایت و تفاوت وب سایتهای ریسپانسیو و سایت غیر ریسپانسیو،وب سایت مورد نظرتان را در سیتم پی سی باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر وب سایت واکنش گرا باشد مشاهده می کنید که اندازه و چیدمان اجزای آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند به گونه ای که  اسکرول افقی پدید نمی آید. اما در سایتهای غیر ریسپانسیو چنین تطابقی رخ نمی هد و اسکرول افقی لازم است تا بتوان قسمتهای پنهان شده چپ و راست صفحه را مرور کرد. وب سایت ما نومنه ای از وب سایت های ریسپانسیو هست که میتوانید این تست را روش انجام بدید.

  طراحی سایت ریسپانسیو چگونه و به چه دلیل بوجود آمد؟

  برای درک بهتر طراحی سایت واکنش گرا بهتر است بررسی کنیم که طراحی وب سایت ریسپانسیو برای حل و فصل چه نیازهایی بوجود آمده است؟ همانطور که می دانید امروزه دیگر کامپیوترها و لپتاپها نه تنها وسایلی نیستند که برای مرور صفحات وب مورد استفاده کاربران قرار می گیرند بلکه از محبوبیت روز به روز کمتری قرا می گیریند و کاربران بیشتر با گوشی های هوشمند و تبلت به وب گردی می پردازند

  انواع موبایلهای هوشمند، فبلت ها، تبلت ها، کنسولهای بازی و تلویزیون ها نیز قابلیت مرور صفحات وب را دارند و گجتهای پوشیدنی نظیر عینک گوگل نیز به بازار راه یافته اند. جدای از آمار تولید و فروش این دستگاهها، در کشور ما نیز به هر سو که بنگریم انواع گوشی های هوشمند و تبلت ها را در دست مردم می بینیم و با توجه به ارائه خدمات نسل جدید اینترنت های پر سرعت ، روند رو به رشد استفاده از این دیوایزها ریز و درشت برای اتصال به اینترنت و مرور و وب گردی امری بدیهی است. بنابراین سایزهای مختلف و رزولوشن های مختلف این دستگاهها تبدیل به مشکل بزرگی برای وبسایتهای اینترنتی قدیمی شده است. چرا که یک وب سایت باید در ابعاد مختلفی برای مخاطبانش به نمایش در آید و طبیعی است که کاربران انتظار دارند با هر دستگاهی بتوانند صفحات سایت را براحتی ببینند و مرور کنند.

  برای رفع این مشکل ابتدا طراحی نسخه وب موبایل سایت مرسوم شد. یعنی مالکان و مدیران وبسایتها دو بار هزینه می کردند، یک بار برای طراحی و مدیریت و بهینه سازی سایت اصلی (جهت نمایش درPC) بار دیگر برای وب سایت نسخه موبایل. اما گستره ابعاد نمایشگر ها چنان وسیع و متنوع شد که ساخت سایت برای هر یک از آنها عملا غیر اقتصادی و ناممکن است. بنابراین طراحی سایت واکنشگرا برای رفع این مشکل معرفی شد و بوسیله آن یک سایت به گونه ای طراحی می شود که اجزای آن شناور بوده و خود را با هر صفحه رزولیشن نمایشی چنان تطبیق دهد که کاربران از هر دستگاهی که استفاده کنند تجربه کاربری قابل قبول داشته باشند. آمارها حاکی از آن است که سایت هایی که بصورت واکنش گرا طراحی شده اند نسبت به رقبای خود دارای مزیت هستند و نرخ از دست دادن بازدیدکنندگانی که از گوشی های هوشمند و تبلت استفاده می کنند در آنها کمتر است.

  آیا طراحی سایت به صورت واکنشگرا تاثیری در نتایج گوگل دارد؟

  گوگل رسما طراحی وبسایتها بصورت واکنش گرا را توصیه کرده است. و در صورتی که وب سایتی از این قابلیت پشتیبانی نکند از نظر گوگل در رده بعد نصبت به رقبا هست ، طراحی یک سایت واکنش گرا برای یک پایگاه اینترنتی به جای طراحی سایت موبایل در کنار سایت اصلی، هم برای گوگل این مزیت را داردو هم برای سایت این مزیت را دارد که رنک صفحات آن روی یک آدرس اینترنتی (URL) تجمیع می شود و این موضوع برای رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل بسیار مهم است.
  همچنین لینک دهی، به اشتراک گذاری و تعامل با محتوایی که در یک سایت و یک آدرس اینترنتی (URL) قرار دارد برای کاربران راحت تر است و گوگل به این موضوع نیز بسیار اهمیت می دهد.
  مطمئنا مدیریت محتوا و اجرای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) نیز در یک سایت آسان تر و اقتصادی تر از انجام آنها برای دو سایت است.

  آیا طراحی سایت به صورت ریسپانسیو ضرورت دارد یا می توان از روش های دیگر طراحی سایت نیز استفاده کرد؟

  در سال 2013 آمار فروش جهانی تبلتها و موبایلهای هوشمند از فروش کامپیوتر پیشی گرفت و پیش بینی می شود آمار بازدیدهای اینترنتی بوسیله این دستگاهها از لپتاپ بیشتر شود. پس می توان گفت در آینده ای نزدیک وبسایت شما بیش از این بوسیله موبایل و تبلت مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد و تحقیقات نشان داده است که حتی اگر وب سایتی در نتایج بالای گوگل باشد اما ریسپانسیو نباشد نرخ پرش (bounce rate) آن در موبایل و تبلت افزایش می یابد. این به معنای زنگ خطری است برای وبسایتهای غیر واکنش گرا. مخصوصا اگر رقبای آنها از طراحی واکنش گرا استفاده کرده باشند. و از سوی دیگر طراحی سایت واکنش گرا مزیتی است نسبت به رقبایی که هنوز سایتشان ریسپانسیو نیست.

  آیا طراحی سایت واکنشگرا از لحاظ فنی نسبت به روش های قبلی تفاوت های زیادی دارد؟

  طراحی وب سایت واکنش گرا نسبت به روش های سنتی طراحی سایت متفاوت است. در طراحی های پیشین، ستونها و اجزای سایت با عرض ثابت و چیدمان ثابت طراحی می شدند که این باعث می شد محتوای صفحه در نمایشگرهای کوچک ریز و ناخوانا شود و کاربر مجبور می شود از زوم استفاده کند که در این صورت نیز باید برای خواندن محتوا و استفاده از قسمتهای مختلف سایت دائما به چپ و راست اسکرول کند.
  استفاده از تصاویر با رزولوشن متناسب با رزولوشن دستگاههای مختلف و شناوری سایز عکسها نیز در طراحی سایت واکنش گرا بسیار اهمیت دارد.
  در مجموع وب سایتی بخوبی به روش واکنش گرا طراحی شده است که برای مرور آن نیاز به اسکرول افقی نباشد. به همین علت این روش طراحی سایت به لحاظ فنی و میزان خلاقیت مورد نیاز برای آن با روشهای پیشین کاملا متفاوت است و برای حصول نتیجه مناسب و طراحی سایتی که در دستگاههای مختلف کاربر پسند باشد نیاز به دقت فراوانی دارد.   اهميت ريسپانسيو از نگاه سئو   اسلايد شو ريسپانسيو   ريسپانسيو فارسي   طراحي ريسپانسيو با bootstrap   آموزش طراحي ريسپانسيو   برنامه نویسان   پوسته ريسپانسيو وردپرس   ريسپانسيو سايت   طراحی وب سایت   درباره ما 

  طراحی

  سایت

  واکنش
  گرا
  در
  تبریز

  طراحی

  واکنش
  گرا

  طراحی

  وب
  سایت

  واکنش

  گرا

  تبریز

  طراحی

  سایت
  واکنش
  گرا
  در

  تبریز

  طراحی وب واکنش گرا  سايت ريسپانسيو چيست   ريسپانسيو قالب   ساخت صفحه ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو پرستاشاپ   استخدام   طراحي ريسپانسيو با دريم ويور   ريسپانسيو مديا کوئري   ريسپانسيو تست   قالب ريسپانسيو وردپرس فارسي   قالب ريسپانسيو وردپرس   فونت ريسپانسيو   ريسپانسيو ديزاين   وب سايت هاي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو يعني چه؟   سايت هاي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو دانلود   ريسپانسيو يعني چه   دانلود قالب ريسپانسيو شرکتي   درباره   قالب رايگان ريسپانسيو جوملا 2.5   دانلود قالب ريسپانسيو فارسي   قالب ريسپانسيو جوملا   تم ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو رايگان بلاگفا   منوي ريسپانسيو متحرک   ريسپانسيو   منوهاي ريسپانسيو   تکنولوژي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو ديتالايف   اسلايدر ريسپانسيو   ريسپانسيو عکس   طراحي قالب ريسپانسيو جوملا   شرکت   اصول طراحي ريسپانسيو   ساخت سايت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو جوملا 3   قالب ريسپانسيو ميهن بلاگ   ريسپانسيو بودن قالب   آموزش ريسپانسيو ديزاين   قالب سايت ريسپانسيو   قالب شرکتي ريسپانسيو   آموزش ريسپانسيو سايت   اسلايدشو ريسپانسيو جوملا   منو ريسپانسيو جوملا   قالب ريسپانسيو براي رزبلاگ   طراحي وب ريسپانسيو   دستور ريسپانسيو   قالب هاي ريسپانسيو جوملا   ريسپانسيو در وردپرس   کد ريسپانسيو در css   تم ريسپانسيو   منوي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو فارسي وردپرس   کد ريسپانسيو در وردپرس   ريسپانسيو وب   ريسپانسيو با بوت استرپ   قالب هاي ريسپانسيو   طراحي ريسپانسيو   کد ريسپانسيو عکس   جدول ريسپانسيو   تعرفه طراحي ريسپانسيو   طراحي ريسپانسيو چيست؟   قالب خبري ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو رايگان وردپرس   ريسپانسيو وردپرس   قالب خبري ريسپانسيو   طراحي صفحات ريسپانسيو   آموزش طراحي وب ريسپانسيو   ريسپانسيو بوت استرپ   قالب ريسپانسيو هاستينگ   آموزش طراحي ريسپانسيو سايت   تعريف ريسپانسيو   اسلايدر ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو فارسي   تمپليت ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو رايگان جوملا   ساخت صفحات ريسپانسيو   درباره ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو بلاگفا   ريسپانسيو چيست   قالب ريسپانسيو html   اموزش ريسپانسيو   پروژه   تست ريسپانسيو بودن سايت   ريسپانسيو رايگان   قالب ريسپانسيو وردپرس رايگان   اسلايد شو ريسپانسيو جوملا   ريسپانسيو منو   تست ريسپانسيو سايت   قالب ريسپانسيو براي ميهن بلاگ   ريسپانسيو اچ تي ام ال   دانلود منوي ريسپانسيو   دانلود ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو فارسي جوملا   اموزش کامل ريسپانسيو   سايت ريسپانسيو نمونه   همکاری   قالب ريسپانسيو رزبلاگ   کد ريسپانسيو   تست ريسپانسيو قالب   همايش ريسپانسيو   وب سايت ريسپانسيو   کتاب طراحي ريسپانسيو   ريسپانسيو بودن سايت   افزونه ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو دروپال   ريسپانسيو آموزش   اسلايدر ريسپانسيو جوملا 3   روش ريسپانسيو   دانلود قالب ريسپانسيو وردپرس   افزونه ريسپانسيو   دانلود قالب ريسپانسيو رزبلاگ   قالب ريسپانسيو جوملا رايگان   قالب هاي ريسپانسيو وردپرس   قالب ريسپانسيو رايگان   طراحی سایت   طراحي ريسپانسيو سايت   صفحات ريسپانسيو   ريسپانسيو در css   سايتهاي ريسپانسيو   درباره ما   معني ريسپانسيو   دانلود پوسته ريسپانسيو وردپرس   پوسته ريسپانسيو   تصاوير ريسپانسيو   ساخت منو ريسپانسيو   ريسپانسيو جوملا   دانش برتر   برنامه نويسي ريسپانسيو   قالب ريسپانسيو چيست   قالب ريسپانسيو براي وبلاگ 


  گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن